WDŻWR kl. V
Tematyka zajęć WDŻWR w klasie V od 29.04.2020 r.
29.04.2020 r. – Moje ciało ( lekcja dla grupy dziewcząt)
06.05.2020 r. - Moje ciało ( lekcja dla grupy chłopców)
13.05.2020 r. – Dojrzewam ( lekcja dla grupy dziewcząt)
20.05.2020 r. - Dojrzewam ( lekcja dla grupy chłopców )
27.05.2020 r. - Dbam o higienę ( lekcja dla grupy dziewcząt)
03.06.2020 r. - Dbam o higienę ( lekcja dla grupy chłopców)
10.06.2020 r. - Zdrowy styl życia ( lekcja dla grupy dziewcząt)
17.06.2020 r. - Zdrowy styl życia ( lekcja dla grupy chłopców)
24.06.2020 r. - Zrozumieć siebie i innych
WDŻWR, kl.V, 22.04.2020 r.
Temat zajęć: Poszukiwany przyjaciel
Koleżeństwo i przyjaźń
Koleżeństwo to luźne relacje między ludźmi, znajomości związane z przebywaniem w jednej grupie społecznej, np. w klasie i wykonywaniem zadań, np. uczeniem się. Kolega to towarzysz pracy, nauki, zabawy; kumpel, znajomy, kompan.
Przyjaźń to bliska relacja z innym człowiekiem, oparta na szacunku, życzliwości i zazwyczaj wspólnej hierarchii wartości. Przyjaciel to człowiek pozostający z kimś w bliskich, zażyłych stosunkach; powiernik, druh.
Przyjaźń to nie to samo, co koleżeństwo. Kolegów możemy mieć wielu i ciągle innych w zależności od miejsca, w którym przebywamy czy spraw, którymi się zajmujemy. Przyjaciół w życiu mamy niewielu. Do przyjaźni trzeba też dorosnąć.
Znaki szczególne przyjaciela:
- Ma dla mnie czas
Przyjaciel to ktoś, kto ma dla nas czas. Ważne, aby to nie była jedynie obecność wirtualna, lecz także realna. Tylko rozmawiając z kimś twarzą w twarz, naprawdę dla niego istniejemy, a w czasie takiej rozmowy skupiamy się na drugiej osobie.
- Akceptuje mnie
Przyjaciel to osoba, która nas akceptuje, to znaczy wie, że, nie jesteśmy ideałem, i nie wymaga, byśmy nimi byli. Akceptacja nie oznacza jednak zgody na bylejakość. Przyjaciel zachęca nas, abyśmy próbowali stawać się coraz lepszymi ludźmi. Pragnie naszego dobra.
- Pomaga, gdy tego potrzebuję
Przyjaciel nie wyśmiewa naszych problemów, potrafi pocieszyć, podzielić się tym, co ma. Jak mówi przysłowie- „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Poznajemy ich także w szczęściu i radościach – prawdziwi przyjaciele nie zazdroszczą, ale gratulują nam sukcesów i cieszą się z nimi razem z nami.
Przepis na zdobycie przyjaciela
Przykładowy przepis na przyjaźń
Składniki:
- pół kilograma wspólnych zainteresowań,
- całe opakowanie życzliwości,
- jedna szklanka szczerości,
- 2 łyżki umiejętności słuchania,
- sztuka przebaczania,
- szczypta małych niespodzianek,
- przyprawy: kilka miłych słów ( nie przesłodzić).
Sposób przyrządzania:
- wszystko przebojowo zmiksować,
- przelać do serca przyjaciela,
- piec w atmosferze zaufania i zrozumienia.
A jaki jest Twój przepis na znalezienie przyjaźni? Przedstaw swój projekt, zrób zdjęcie i prześlij do mnie ( najlepiej do następnej lekcji).
Składniki:
- pół kilograma ……………………………..…,
- całe opakowanie …………………….……....,
- jedna szklanka ……………………………..,
- 2 łyżki ……………………………………...,
- sztuka ………………………………………,
- szczypta ……………………………………,
- przyprawy ………………………………... .
Sposób przyrządzania:
- wszystko ………………………………………….,
- przelać …………………………………………….,
- piec ………………………………………………. .
Zapamiętaj
Każdy może być przyjacielem. Trzeba tylko pielęgnować i rozwijać w sobie cechy, które wyróżniają przyjaciół. Przyjaźń jest najlepszą szkołą kształtowania charakteru.
WDŻWR, kl. V, 15.04.2020 r.
Temat zajęć: Uprzejmość i uczynność
Przeczytajcie poniższe informacje i wykonajcie zadanie
Gdy byliście małymi dziećmi, rodzice uczyli Was, by jak najczęściej używać magicznych słów „ proszę”, „dziękuję”, „ przepraszam”. Wyjaśnili, że to podstawa dobrego funkcjonowania w rodzinie, szkole, wśród rówieśników. Magiczne słowa są naszym wyposażeniem na całe życie i wstępem do nauki uprzejmości i uczynności.
Uprzejmy i uczynny, czyli jaki?
Co to znaczy być uprzejmym i uczynnym? Uprzejmość to życzliwy stosunek do innych ludzi, to grzeczność i kultura osobista. Być uprzejmym oznacza umieć zachować się w towarzystwie, być wrażliwym na drugiego człowieka i traktować go po przyjacielsku. Być uczynnym oznacza „ uczynić coś dla innych”, czyli być gotowym do bezinteresownej pomocy i cieszyć się z możliwości okazania komuś dobrego serca.
I właśnie z takimi ludźmi – uprzejmymi i uczynnymi – lubimy przebywać, ponieważ dobrze czujemy się w ich obecności. Uprzejmość i uczynność to wstęp do koleżeństwa i przyjaźni, a zarazem ich fundament.
Postawa życzliwości
Po czym poznać osobę uprzejmą i uczynną? Jej znakiem rozpoznawczym jest życzliwość i troska o innych, umiejętność prowadzenia kulturalnej rozmowy. Uprzejma osoba nie narzuca swojego zdania, wysłuchuje rozmówcy, nie przerywając mu, próbuje zrozumieć jego punkt widzenia. Nigdy nikogo nie obraża i nie używa wulgaryzmów. Osoby uczynne i uprzejme potrafią być wyrozumiałe dla cudzych błędów, starają się dotrzymywać danego słowa i być punktualne. Nie mówią źle o innych, nie rozsiewają plotek.
Zmiany zacznij od siebie
Choć bardzo pragniemy otaczać się osobami uprzejmymi i uczynnymi, czasami trudno nam się zdobyć na prezentowanie takich postaw.
Zadanie
W jaki sposób na co dzień można okazywać uprzejmość i uczynność? Napiszcie na kartce papieru w jaki sposób można okazać życzliwość i uprzejmość w poniższych sytuacjach ( numer sytuacji i odpowiedź), potem wyślijcie zdjęcie w terminie do 21.04.2020 r.
- Twoja koleżanka/ kolega dostał jedynkę ze sprawdzianu z matematyki. Pociesz go i zaproponuj pomoc. …………………………………….
- Twoja mama jest smutna, w pracy coś poszło nie tak. Co możesz zrobić? ………………………………………………………………..
- Starszy pan wchodzi do autobusu. Ty siedzisz. W jaki sposób się zachowasz, widząc, że nie ma wolnych miejsc siedzących? ………..
- Twój kolega nie obronił bramki, przez co Wasza drużyna przegrała mecz. Masz ochotę dać upust swojej złości i wygarnąć mu, że nie potrafi grać w piłkę. Widzisz jednak, że jest mu przykro, więc opanowujesz swoje emocje. Co możesz powiedzieć, jak zareagować?......................................................................................
Wszyscy chcemy być traktowani z szacunkiem i życzliwością. Zwykle lubiane są osoby dobre i uczynne. Jest wiele sposobów i możliwości okazywania życzliwości innym ludziom. Każdy sam odpowiada za swoje postępowanie wobec innych i decyduje o swojej uprzejmości i uczynności. Dobre uczynki i pomaganie innym daje poczucie radości, satysfakcji oraz dumy.
Wśród osób niepełnosprawnych
Pośród nas żyją osoby zmagające się z różnymi niepełnosprawnościami – intelektualnymi lub fizycznymi. Niektóre są niepełnosprawne od urodzenia, inne stały się nimi w wyniku choroby czy wypadku. Mogą one nauczyć nas otwartości wobec drugiego człowieka i bezinteresownej życzliwości, a także szukania dobrych stron życia. Osoby niepełnosprawne, choć borykają się z trudnościami, potrafią cieszyć się z drobiazgów. To cenna umiejętność, której zdrowym czasem brakuje. Warto pamiętać, że choć ciała osób niepełnosprawnych są niedoskonałe ( na przykład muszą się poruszać na wózkach inwalidzkich), to mają pełnosprawne serca. Osoby te potrafią szanować, kochać, lubić, nawiązywać wspaniałe relacje.
Ćwiczcie postawy uprzejmości i uczynności, aby i Wasze serca były pełnosprawne, czyli otwarte, życzliwe i pomocne.
08.04.2020 r.
WDŻRW, kl. V
Temat: Święta coraz bliżej.
Przeczytajcie bardzo uważnie poniższe informacje i wykonajcie zadanie.
Odkąd pamiętamy, były jakieś święta, na które czekaliśmy, które przeżywaliśmy i których żałowaliśmy, gdy się skończyły. Mają one w sobie niepowtarzalny nastrój, są związane z miłymi przeżyciami. Na przykład zakończenie roku szkolnego, pobicie rekordu sportowego, zwycięski mecz, zdobycie nagrody w jakimś konkursie, ukończenie budowy domu, czy inne osiągnięcia zasługują na uczczenie.
Ale świętujemy nie tylko te wydarzenia, w których aktualnie uczestniczymy. Ogromna większość świąt – to rocznice. Gdy kochamy swoich rodziców, rocznica ich ślubu jest dla nas ważnym dniem – pamiątką powstania naszej rodziny. Chrześcijanie świętują Boże Narodzenie i Wielkanoc. Dla Polaków 3 Maja i 11 Listopada są rocznicami ważnych wydarzeń w życiu Narodu.
Pełniej przeżywamy święto, jeżeli wydarzenie, które ono upamiętnia, jest dla nas ważne. Jeżeli natomiast tak nie jest, wtedy może się zdarzyć, że niektóre jego elementy będą drażnić, czy śmieszyć.
Przygotowanie do święta nie polega tylko na biernym czekaniu. Uroczystość w domu, np. imieniny mamy, podobnie jak przedstawienie teatralne, należy wyreżyserować. Trzeba pomyśleć o wszystkich elementach: uroczystym wystroju mieszkania, prezentach, życzeniach, może nawet o oprawie muzycznej...
W święto trzeba więc zainwestować. Nie tylko i nie przede wszystkim pieniądze, ale też własny czas, wyobraźnię i pomysłowość.
Nie wszystko jednak musimy sami wymyślić. Sposób przeżywania świąt w każdym społeczeństwie jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jest elementem jego kultury. Nazywamy to tradycją.
Zadanie
Jak wspólne świętowanie wpływa na więzi międzyludzkie, np. w rodzinie, wśród przyjaciół czy kolegów? Napiszcie w kilku zdaniach (macie czas do następnej lekcji), wyślijcie zdjęcie.
Miłej pracy
Zajęcia WDŻWR, 01.04.2020 r., klasa V
Temat zajęć: Mądry wybór w świecie gier
Zad. 1. Przeczytajcie uważnie poniższe wiadomości
Gry i emocje
Gry komputerowe dostarczają niezwykle silnych emocji, m.in. poczucia sukcesu, radości, satysfakcji, ale również uczucia złości, agresji, lęku czy zagrożenia. Przez jakiś czas można poczuć się silniejszym, sprawniejszym niż jest się w rzeczywistości oraz stać się kimś ważnym i znaczącym.W wirtualnym świecie gracz przeżywa fantastyczne przygody oraz sytuacje, które nie są dla niego dostępne w świecie rzeczywistym. Może także spełniać swoje marzenia i pragnienia. Dlatego granie rzadko się nudzi, może natomiast coraz bardziej wciągać i angażować gracza w wirtualną rzeczywistość.
Długa lista zalet
Gry komputerowe maja walory edukacyjne. Rozwijają wyobraźnie, umożliwiają poznanie niezwykłych roślin i zwierząt, a także architektury czy zwyczajów panujących w innych krajach. To podróż dookoła świata bez wychodzenia z domu. Niektóre mogą pomóc poprawić szkolne stopnie ( np. gry matematyczne, utrwalające angielskie słówka czy zasady ortografii). Kolejną zaletą gier jest możliwość ćwiczenia koncentracji, spostrzegawczości, refleksu, dobrego planowania, szybkiego podejmowania decyzji, przewidywania skutków, szybkiego reagowania. Gry mogą być też rozrywką, zwłaszcza te, przeznaczone dla kilku graczy.
Uwaga na zagrożenia
Zagrożeniem płynącym z gier może być zobojętnienie wobec przemocy i akceptacja agresji. Gry, które polegają na zabijaniu przeciwników powodują, że zaciera się granica między dobrem a złem oraz podważana jest nienaruszalność ludzkiego życia. Spędzanie zbyt długich godzin przed komputerem może też prowadzić do pogorszenia wzroku, wad postawy, otyłości, skrzywienia kręgosłupa itd.
Uzależnienie
Uzależnienie od gry to sytuacja, kiedy człowiek nie potrafi się bez niej obejść. Czas spędzony przy komputerze staje się ważniejszy od spędzonego z rodziną i kolegami. Świat gier wydaje się lepszy i ciekawszy niż ten rzeczywisty. Osoba uzależniona od gier żyje w izolacji od rówieśników, zaniedbuje obowiązki szkolne i domowe, szkoda jej czasu nawet na sen. Zwykle gra dłużej niż planowała, a po odejściu od komputera nadal przeżywa przygody fikcyjnych bohaterów.
UWAGA!!! Nieracjonalne korzystanie z gier komputerowych może doprowadzić do uzależnienia!!!
PAMIĘTAJ!!! Gra jest dla Ciebie, a nie Ty dla niej!!!
Zad. 2. Graj świadomie
Jeśli chcecie, by gry komputerowe Wam nie zaszkodziły, stwórzcie listę zasad korzystania z nich. Napiszcie na kartce papieru „Regulamin korzystania z gier komputerowych”, niech składa się on z 5-6 punktów. Regulamin ten pokażcie swoim rodzicom. Potem zróbcie zdjęcie i wyślijcie do mnie na maila, macie czas do 7 kwietnia. Proszę, abyście gromadzili swoje prace, będą potrzebne, gdy wrócimy do szkoły.
Dziękuję za pracę!
Pozdrawiam
Zajęcia WDŻWR w klasie V, 25.03.2020 r.
Temat zajęć: Zaplanuj odpoczynek
Zad. 1. Przeczytajcie uważnie poniższy tekst
Odpoczynek, czyli wytchnienie od pracy, nie powinien być postrzegany jako luksus, nagroda, czy też marnowanie czasu. Odpoczynek, dzięki któremu człowiek zyskuje radość oraz energię do dalszego wypełniania swoich zadań, jest jego obowiązkiem.
Odpoczynek bierny i czynny
Każdy człowiek potrzebuje odpoczywać zarówno w sposób bierny, jak i czynny. Aby zapewnić organizmowi jak największą równowagę po wysiłku fizycznym, powinniśmy wybierać odpoczynek bierny (np. sen, czytanie, oglądanie telewizji), po intelektualnym odpoczynek czynny ( np. ruch na świeżym powietrzu, sport, rekreacja). Nauka jest pracą intelektualną, dlatego uczniowie powinni zadbać przede wszystkim o odpoczynek czynny.
Zasady dobrego odpoczynku:
- zaplanuj swój odpoczynek,
- dobrze się wyśpij,
- odpoczywaj czynnie i biernie,
- nawiązuj bliskie relacje, odpoczywaj z rodziną, przyjaciółmi,
- wybieraj aktywności pogłębiające rozwój osobowy,
- rozwijaj swoje zainteresowania,
- odpoczywaj na łonie natury,
- wybieraj ciszę ( nie tylko dla uszu, ale również dla mózgu).
Zad. 2. Sposoby spędzania czasu wolnego
Sporządźcie na kartce papieru listę ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu ( niech będzie ich minimum 10), musicie uwzględnić zasady dobrego odpoczynku. Potem zróbcie zdjęcie i wyślijcie na maila m_wojciechowska1980@wp.pl. Macie czas do wtorku 31 marca.
Zad. 3. Przeczytajcie i zapamiętajcie
Dobre zorganizowanie czasu wolnego przywraca siły, wzmacnia kontakty osobowe i daje możliwość samorozwoju. Już dziś zostań KREATOREM ODPOCZYNKU.
Jeśli będziecie mieli pytania piszcie do mnie.