• PODZIĘKOWANIE

          • Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się do zbiórki dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach.

            Cieszymy się, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.

          • AKCJA TYDZIEŃ ULGI

          •  

             

            Nasza szkoła przystąpiła

            do ogólnopolskiej akcji „Tydzień ulgi”

            Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i polega na tym, że uczniowie przez pierwszy tydzień nauki stacjonarnej nie będą mieli żadnych sprawdzianów, odpytywania .

            Mamy nadzieję, że ten pierwszy tydzień nauki będzie czasem na integrację , poznanie siebie na nowo.

          • OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.  

            Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. 

             

            Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. 

            Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło

             „Przywróć naszą Ziemię”.  

            OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE OBEJMOWAŁY 

            1. Wystawę – „Nasza planeta Ziemia”- plakaty 

            1. Pogadanki w klasach – „Jak chronić naszą planetę" 

            1. Film klasy VIII – „ Największe zagrożenia dla  planety” 

            1. Pokaz „Mody ekologicznej" – pokaz ciekawych, wesołych strojów z różnych "nietypowych" materiałów  

            1. Pokaz ekozabawek - wykorzystanie surowców wtórnych 

          • SERCE W ZAKRĘTCE

          • W ubiegłym tygodniu przy budynku szkoły zostało postawione duże czerwone serce -  pojemnik na plastikowe nakrętki.

            Akcja zbierania nakrętek jest organizowana w naszej szkole już od wielu lat. Chętnie włączają się w nią wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy miejscowości, aby w ten sposób wesprzeć osoby potrzebujące pomocy. 

            Cieszymy się z otrzymanego pojemnika, gdyż ułatwi on prowadzoną zbiórkę. Dziękujemy Urzędowi Gminy Radymno za jego przekazanie i zachęcamy wszystkich do dalszego zbierania nakrętek.

          • Zima, zima, zima pada, pada śnieg...

          • W tym roku zima nie szczędzi nam swoich uroków. Krajobrazy ośnieżonych drzew zachwycają swym pięknem. Zimowa aura zachęcała i do tej pory zachęca dzieci do zabaw na śniegu. Różnorodne propozycje pomysłów o tematyce zimowej znalazły odzwierciedlenie na naszych zajęciach szkolnych. Dzieci nie tylko wykonywały przeróżne prace plastyczno – techniczne, uczyły się wybranych wierszy, ale miały, i ciągle mają, okazje do śnieżnych zabaw, podczas których: lepiły tradycyjne bałwanki, budowały śniegowe fortece, bawiły się w ,,Tropicieli”, wykonywały ,, Orzełki”.

            Wśród zimowych zabaw nie zabrakło tradycyjnej bitwy na śnieżki. Oczywiście śnieżne harce poprzedzane były pogadankami na temat bezpiecznych zabaw na śniegu. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również aktywnie i zdrowo spędzały czas na świeżym powietrzu.🌨❄☃️⛄⛷🏂🧤🧣

          • Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu 2021

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 17. edycji Zimowego Ptakoliczenia  z Dystansu 
            2021 zorganizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 
            Zimowe Ptakoliczenia  z Dystansu polegało na obserwacji ptaków przy karmniku ( na parapecie, w ogródku, w parku itd.).
            Dane zebrane z naszych obserwacji pozwoliły sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.
            Najliczniej obserwowanym gatunkiem okazał się wróbel i ta wiadomość napełnia nas ogromną radością. Po doniesieniach z ostatnich lat o gwałtownym spadku liczebności wróbli być może jesteśmy świadkami powolnej odbudowy populacji tak bardzo  lubianego ptaka.

            Kolejne miejsca w pierwszej piątce przedstawiają się następująco: 2. miejsce – bogatka, 3 miejsce – gawron, 4. miejsce – kawka, 5. miejsce – gołąb.
            Na liście zgłoszonych obserwacji nie zabrakło wiewiórki, której widocznie zamarzyło się bycie ptakiem.
            Jak pomóc wróblom, byśmy mogli cieszyć się ich obecnością?
            Możemy m.in. wróble dokarmiać. Są to ptaki bardzo przywiązane do jednego miejsce i w przypadku braku pokarmu nie ma za bardzo sensu liczyć na to, że polecą gdzieś dalej go szukać, ale będą po prostu głodować. Dawniej mogły korzystać ze stosunkowo łatwo dostępnych odpadków organicznych, jednak wraz z postępującym wzrostem higieny, przejawiającym się m.in. opakowywaniem śmieci hermetyczne worki, ich możliwość uzupełniania niedoborów pokarmu w ten sposób znacznie się zmniejszyła. Wróble lubią nasiona drobnych zbóż, traw, kasze, nasiona słonecznika i konopi. Karmnik powinien być zabezpieczony przed większymi ptakami (np. gołębiami), ponieważ w przeciwnym razie dla wróbli niewiele zostanie. W wypadku wróbli ornitolodzy nie wykluczają również możliwości dokarmiania wiosennego – dzięki temu dorosłe osobniki będą miały więcej siły do szukania owadów na pokarm dla piskląt.

            Wróblom można wieszać także budki lęgowe. Należy je wieszać na budynkach, najlepiej w grupach, ponieważ ptaki chętnie gniazdują kolonijnie. Otwór wejściowy powinien być stosunkowo duży, ale nie tyle duży, by wszedł do niego szpak

          • CO TO BYŁ ZA BAL !!!

          • W naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas I - III. Dzieci tańczyły przy dźwiękach najnowszych przebojów. Impreza przeplatana była wieloma konkursami, w których chętnie brali udział wszyscy uczestnicy, a zwycięzcy otrzymali nagrody, upominki. 
            Wspólna zabawa przyniosła naszym uczniom wiele radości.

          • DOKARMIAMY PTAKI


          •        Zima to piękna, ale bardzo trudna pora roku, szczególnie dla zwierząt. Pod grubą warstwą białego puchu trudno znaleźć pożywienie, a silny wiatr i mróz uniemożliwiają długie wędrówki w celu poszukiwania czegoś do zjedzenia. Aby pomóc zwierzętom uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji dokarmiania ptaków. 
                

            Na zajęciach z przyrody i biologii obejrzeli film edukacyjny oraz przygotowaną przez nauczycieli prezentację na temat sposobów przetrwania zimy przez ptaki. Potem wykonano karmniki, w których umieszczono ulubione ptasie smakołyki - ziarna słonecznika, kukurydzy i pszenicy, słoninkę, czy tłuszczowe pyzy. Tak przygotowane karmniki uczniowie zawiesili na gałęziach drzew obok szkoły oraz obok swoich domów, wypatrując pierwszych gości w tej ptasiej stołówce. Na zajęciach technicznych dzieci wykonały papierowe kolorowe karmniki, które pięknie dekorują klasę.

          • Walentynki- dzień przyjaźni


          •     Dla uczniów naszej szkoły walentynki stały się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest być razem. Celem tego dnia było zachęcnie dzieci do okazywania uczuć innym osobom - kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły. 
                Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – uczniowie do pudełeczka wrzucali własnoręcznie wykonane karteczki, które były potem rozdawane adresatom. Uczniowie przesyłali sobie ciepłe słowa sympatii, miłe komplementy, śmieszne wierszyki i piękne życzenia. 
                Dzień ten był świętem miłości, przyjaźni i życzliwości. 
                Z tej okazji składamy serdeczne podziękowania Państwu Grażynie i Andrzejowi Wójtowicz, właścicielom firmy Gran-Pik za podarowanie dla naszych uczniów słodyczy - pysznych piernikowych serduszek.

          • DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE !

          •  

                       W najbliższy poniedziałek, 18 stycznia uczniowie klas I – III powracają do stacjonarnej nauki.
            Godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć nie ulegają zmianie.
            W szkole ze względów bezpieczeństwa będą obowiązywały szczególne zasady organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń - procedury, które znamy już od września 2020 r. ( wynikają on z wytycznych MEiN, MZ, GiS).
            Przypomnę m.in. o tym, że:
            -  do szkoły może uczęszczać uczeń bez jakichkolwiek objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji lub w kwarantannie,
            - uczniowie mogą być przyprowadzani i odbierani przez osoby bez objawów choroby,
            - przyprowadzając lub odbierając dziecko opiekun może przebywać jedynie na korytarzu za drzwiami szkoły, proszę bez potrzeby nie wchodzić na teren szkoły, przebywanie w szkole „osób trzecich” ograniczamy do minimum,
            - proszę pamiętać o dezynfekcji rąk ( środek do dezynfekcji dostępny jest przy wejściu do szkoły),
            - proszę , aby zaopatrzyć dziecko w maseczkę lub inną osłonę ust i nosa, którą używamy na przerwach, w szatni – w przestrzeni wspólnej szkoły,
            - proszę, aby uczniowie jak najczęściej myli ręce, stosowali płyn dezynfekujący, który znajduje się w każdej klasie, odpowiednio zachowywali się podczas kichania i kaszlu, unikali dotykania oczu, nos i ust, zachowywali dystans ( w miarę możliwości),
            - jeżeli w czasie zajęć u ucznia zostaną zaobserwowane objawy mogące wskazywać na infekcję, będzie on odizolowany od grupy, a rodzic zostanie poproszony o pilne odebranie ucznia ze szkoły.
            Jest to jedynie część zasad, o których należy pamiętać. Wszystkie inne, równie ważne, zostaną przypomniane przez wychowawców, zaraz po powrocie dzieci do szkoły.  


            Proszę wszystkich o przestrzeganie powyższych wytycznych, abyśmy jak najdłużej cieszyli się nauką w szkole.
             

          • Kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole

          • Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W  naszej szkole to również wyjątkowy okres, okres intensywnych przygotowań do świąt, w trakcie którego uczniowie na lekcjach plastyki i techniki na różne sposoby przekazują  bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje.