Dnia 7 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Poprzez śpiew i recytacje pragnęliśmy oddać hołd wszystkim tym, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Narodowe Święto Niepodległości
- 5
Nie tylko nauka
Nie samym chlebem żyje człowiek, nie samą nauką uczeń, dlatego też, 5 listopada klasy 4, 5 i 6 pod opieką pań: Alicji Rożek-Gliniany i Małgorzaty Szydełko udały się na edukacyjno-rozrywkowy wyjazd do Rzeszowa. Pełnych energii uczestników wycieczki czekało kilka atrakcji.
Pierwszym przystankiem był Jump World, gdzie pod czujnym okiem instruktorów uczniowie skakali, robili salta i inne akrobacje na trampolinach. Zmęczeni, ale wciąż gotowi do działania uczniowie udali się do fabryki czekolady, gdzie samodzielnie zrobili tabliczki czekolady, namalowali czekoladowe obrazy oraz dowiedzieli się co łączy egzotyczne rośliny ze słodyczami.
Przed ostatnią z atrakcji, czyli wizytą w kinie, zatrzymaliśmy się na posiłek. Uczniowie musieli się wykazać samodzielnością i urokiem osobistym podczas zamawiania dań i szukania wolnych miejsc. Najedzeni i orzeźwieni chłodnym deszczem usiedliśmy w kinie, by obejrzeć film „Czarownica 2”. Filmowa baśń zrobiła na wszystkich wrażenie.
Pomimo niesprzyjającej pogody i zmęczenia, wszyscy wrócili do domów z uśmiechami na twarzach.
14
WIZYTA PANA LEŚNICZEGO
Dnia 24.10.2019r. naszą szkołę odwiedził pan leśniczy Paweł Fus z Nadleśnictwa Jarosław.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom ogromnego znaczenia lasów – gospodarczego, społecznego
i przyrodniczego oraz pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują na siebie.
Na początku spotkania pan leśniczy zaprezentował uczniom swój mundur, a potem opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (dzika, sarny , lisa, wilka) zamieszkujących nasze lasy. Oglądaliśmy także przywiezione przez leśniczego eksponaty leśne - m.in. wydrę ( która cieszyła się największym zainteresowaniem), skóry lisa i dzika, poroża łosia i jelenia, drewniane rzeźby mieszkańców lasu. Opowiedział uczniom o bezpiecznym wypoczynku w lesie i zasadach przeciwpożarowych jakie w lesie obowiązują. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na zadawane im pytania oraz sami zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę uczniów. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali kolorowe zakładki i ekologiczne linijki.
Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.
20
Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas
W jesienny poranek dnia 16 października 2019 roku ośmiu pierwszaków zostało przyjętych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Łazach. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych, ponieważ w obecności rodziców, nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez Pana Dyrektora Stanisława Kojdera na uczniów. Zanim to jednak nastąpiło pierwszoklasiści pod czujnym okiem pani wychowawczyni Małgorzaty Skrzyszewskiej zaprezentowali to, czego już się nauczyli podczas swojego pobytu w szkole oraz starali się przekonać wszystkich, że zasługują na miano uczniów. Prezentację rozpoczęli polskim tańcem narodowym - Polonezem, następnie musieli przejść przez kilka prób: próbę mądrości, uśmiechu, zręczności, śpiewu, znajomości przepisów drogowych, umiejętności liczenia. Komisja na czele z zaproszonymi gośćmi: Panem Wójtem Gminy Radymno Bogdanem Szylarem oraz Panem Przewodniczącym Rady Gminy Radymno Janem Fusiek – stwierdzili, że uczniowie zdali egzamin i mogą być pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej. Każdy pierwszoklasista z przejęciem wypowiedział słowa uczniowskiej przysięgi:
„My uczniowie klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej w Łazach
Ślubujemy
Być pilnymi i wzorowymi uczniami
Dobrymi kolegami
Obiecujemy godnie reprezentować
Dobre imię naszej szkoły
Swym zachowaniem i nauką
Sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"3Po uroczystej ceremonii pierwszoklasiści zostali bardzo serdecznie przyjęci do szkolnej gromady przez kolegów starszych klas, którzy przygotowali dla nich specjalne życzenia. Jako dowód przynależności do szkolnej społeczności każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę ze specjalną dedykacją przyjęcia ich do braci uczniowskiej oraz upominki ufundowane przez Pana Wójta Bogdana Szylara. Uroczystość została uwieńczona pamiątkowymi zdjęciami, które będą uczniom przypominały ten wyjątkowy, październikowy dzień.
Z wizytą u archeologów
W ramach poznawania interesujących zakątków naszego regionu –8 października 2019 roku – wyruszyliśmy do Chotyńca na spotkania z archeologami.
Na miejscu powitała nas Pani dr Katarzyna Trybała – Zawiślak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i została naszym przewodnikiem po stanowisku archeologicznym. Oprowadzając nas po starożytnych wałach, otaczających dawne grodzisko, opowiadała nam o tajemniczych Scytach, którzy mieszkali tutaj w VIII w. p.n.e.
Mieliśmy możliwość obejrzenia najważniejszych znalezisk. Najwięcej emocji wzbudzały militaria scytyjskie – grociki wykonane z brązu o trójgraniastym kształcie.
Bardzo nam się podobało, a wielu z nas zadeklarowało zostać w przyszłości archeologami J
2
W tym roku posprzątam mój kawałek Polski!
W piątek 20 września 2019r. zajęcia w naszej szkole miały charakter proekologiczny, a to za sprawą akcji pt. „Sprzątanie świata”.
W myśl hasła „W tym roku posprzątam mój kawałek Polski!” uczniowie klasy VII i VIII pod opieką nauczycieli, wyruszyli uprzątnąć swoje miejsce zamieszkania. Zaopatrzeni w rękawiczki ochronne i worki w towarzystwie pięknej, słonecznej pogody pozbieraliśmy napotkane w okolicy śmieci.
Udział w akcji był doskonałą lekcją dbałości o czystość naszej planety,
a także okazją do przypomnienia zasad segregacji śmieci.5
Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek w naszej szkole
Z okazji wizyty kanonicznej Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Wincentego a Paulo w Łazach-Moszczanach 17 września 2019 gościł w naszej szkole Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek.
Wizyta ta stała się wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły. Słowa powitania skierowali do Ks. Biskupa nasi uczniowie reprezentowani przez Joannę Wasieczko i Radosława Borysa. W imieniu nauczycieli Ks. Biskupa przywitał pan dyrektor Stanisław Kojder, który przedstawił historię naszej placówki .
Ksiądz Biskup obejrzał przedstawienie pt. ,, Kiedy jesteśmy razem, to wszystko jest łatwiejsze”, które z przejęciem zaprezentowali uczniowie kl .VII . Po prezentacji nasz Gość podjął dialog z uczniami.
Miła i serdeczna rozmowa rozweseliła wszystkich. Ksiądz Biskup skierował do zebranych słowa wsparcia i radosnego przesłania Słowa Bożego. Dziękując za możliwość spotkania się w naszej szkole podziękował Pan Dyrektorowi oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom za trud oraz poświęcenie, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia.
Na zakończenie wizyty Ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz na słodki poczęstunek.
Mam nadzieję, że wizyta Ks. Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się w naszych sercach i pamięci. Cieszymy się z tych odwiedzin i życzymy J.E. Ks. Biskupowi Stanisławowi wielu Łask Bożych w pracy duszpasterskiej w naszej Diecezji.
2
Otwórz swe serce na potrzeby innych !!!
Wielkie serce w małej nakrętce!
Otwórz swe serce na potrzeby innych !!!
Tradycyjnie kolejny już rok szkolny pod pieczołowitym okiem pani Małgorzaty Skrzyszewskiej i pani Alicji Rożek Gliniany organizujemy zbiórkę plastikowych nakrętek na niezwykle szczytny cel: dalszą i intensywną rehabilitację chorego na Mukowiscydozę Wojtusia. Jest to choroba, która zaburza prawidłową pracę układu oddechowego i pokarmowego. Akcja będzie trwać nieprzerwanie przez cały rok szkolny 2019/2020. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się i rozpropagowania tej szczytnej akcji w swoim środowisku oraz zachęcania do zbiórki nakrętek swojej rodziny i znajomych.
Inicjatywa zbiórki korków nie wymaga od nas nakładu pieniężnego, ale pamięci, aby pozostawić to cenne plastikowe wieczko, które w większej ilości umożliwi leczenie i rehabilitację chorego chłopca. A więc ruszamy!!! Liczy się każda nakrętka!
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
- 10
W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej gościliśmy w naszej szkole reprezentantów Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej.
Rekonstruktorzy – ubrani w mundury z czasów kampanii wrześniowej – w barwny i interesujący sposób opowiadali o wydarzeniach z okresu wojny obronnej Polski i bohaterstwie Polaków.
Największą atrakcja dla uczniów była możliwość założenia hełmu, zapoznanie się z ekwipunkiem żołnierza oraz replikami broni palnej. Ponadto uczniowie uczestniczyliw konkursie, w którym nagroda była replika gwizdka sygnałowego z czasów II wojny światowej.
Narodowe Czytanie 2019
Narodowe Czytanie 2019
10 września nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu – akcji, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród Polaków. Patronat nad całym przedsięwzięciem sprawuje Para Prezydencka. Tegoroczna edycja skupiła się wokół Nowel polskich. Spośród ośmiu zaproponowanych tytułów wybraliśmy Katarynkę Bolesława Prusa. Pan Dyrektor, nauczyciele i uczniowie klas 4-8 spotkali się na sali gimnastycznej, by wspólnie przeczytać utwór. Nie zabrakło kilku zdań wstępu, które przybliżyły zgromadzonym sylwetkę autora. Lektura noweli przy dźwiękach katarynki przeniosła nas w odległe czasy. Refleksje snute po przeczytaniu noweli tylko potwierdziły słowa Prezydenta Andrzeja Dudy z oficjalnego listu skierowanego do uczestników Narodowego Czytania dotyczące wybranych utworów: Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Entuzjastyczne podejście naszej społeczności szkolnej daje nadzieję, że jeszcze nie raz przystąpimy do tej wspaniałej akcji.
1
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Wszystkim uczniom z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2019/2020 życzymy zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Niech nauka sprawia wam dużo radości, a szkoła niech się stanie drugim domem, do którego będziecie przychodzić z ochotą. Niech się stanie prawdziwą krainą radości.
Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę św. w kościele parafialnym w Łazach o godzinie 8.00 a następnie do budynku szkolnego na inaugurację roku szkolnego 2019/2020.
„Dziękujemy za piękną podróż”
14 czerwca 2019r. uczniowie klasy III gimnazjum wraz z uczniami klasy VIII szkoły podstawowej przygotowali program artystyczny pod kierunkiem pani Justyny Mikołajczyk oraz pani Magdaleny Wojciechowskiej. Uczniowie podziękowali nauczycielom za wspólnie spędzone lata, za trud pracy.
Na koniec klasa VII pod kierunkiem pani Beaty Kołcz
pożegnała uczniów wręczając im słodkości.
6
Dzień Rodziny
,,MAMA i TATA - najpiękniejsze słowa świata” pod takim hasłem, 6 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło się wielkie święto i akademia z okazji „Dnia Rodziny”. Jest to jedna z ważniejszych uroczystości szkolnych. Święto rozpoczęło się uroczystym przywitaniem przez pana dyrektora Stanisława Kojder gości, wśród których byli: rodzice, nauczyciele, Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar oraz Przewodniczący Rady Gminy Radymno Jan Fusiek.
Przybyli goście zostali uraczeni bogatym programem słowno-muzycznym przygotowanym przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III. Pod czujnym okiem nauczycieli Małgorzaty Sanowskiej, Barbary Kojder, Katarzyny Wasieczko, dzieci w wierszach i piosenkach wyraziły swoją miłość do rodziców. Na scenie nie zabrakło elementów gry aktorskiej. W pięknej, bajkowej scenerii wykonanej przez Magdalenę Wojciechowską i Annę Wyczawską mali aktorzy z kółka teatralnego ,, Łazik”, pod czujnym okiem pani Małgorzaty Skrzyszewskiej, wcielając się w postaci z różnych bajek takich jak: pszczółka Maja, królewna Śnieżka i krasnoludki, Czerwony Kapturek, wilk, rybak, Jaś i Małgosia oraz Kubuś Puchatek, zaprezentowały przedstawienie pod tytułem ,,Bajka z życzeniami”. Ponadto dzieci dowiodły kolejny raz, że prócz talentu krasomówczego oraz wokalnego drzemie w nich również duży potencjał taneczny. Do piosenki Urszuly Sipińskiej "Cudownych rodziców mam" z rekwizytami serc zaprezentowały piękny taniec, który stanowił uroczy dodatek do całości występów. Zaproszeni goście - Pan Wójt oraz Pan Jan Fusiek podziękowali za moźliwość wzięcia udziału w Dniu Rodziny, wszyscy uczniowie zostali obdarowani przez Pana Wójta pysznymi lodami. W końcowej części uczniowie jako wyraz dziecięcej wdzięczności za trud rodzicielski, wręczyli rodzicom upominki oraz ofiarowali moc uścisków i całusów. Następnie wszyscy w miłej atmosferze zasiedli do słodkiego poczęstunku.
25„Dzień Rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych obowiązków. Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy rodzinne, zachowując tym samym tradycje, jakie budowane są w łazowskiej społeczności lokalnej.
Wielkie serce w małej nakrętce!
Otwórz swe serce na potrzeby innych !!!
Zbieranie nakrętek to jedna z bardzo popularnych akcji charytatywno-ekologicznych, która polega na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Akcja zbierania nakrętek trwa w naszej szkole od kilkunastu lat. Inicjatorami akcji są pani Małgorzata Skrzyszewska i pani Alicja Rożek Gliniany. Wciąż zauważamy coraz większe zaangażowanie i wspieranie tej pięknej inicjatywy. Nakrętki zbieraliśmy dla różnych chorych dzieci, a od kilku lat ,, Serce w nakrętce” skierowane jest dla chorego na mukowiscydozę Wojtusia. W tym roku szkolnym 2018/19 zebraliśmy 19 worków nakrętek. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że zbierając plastikowe nakrętki nie tylko pomagają Wojtusiowi, ale też chronią nasze środowisko, ułatwiając proces recyklingu plastików.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcję i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym. Zachęcamy również do gromadzenia zakrętek w czasie wakacji, by w nowym roku szkolnym na nowo wystartować i pomagać.
Aschenputtel, czyli Kopciuszek po niemiecku
- 3
Czy języka niemieckiego można się uczyć poprzez zabawę?
W maju 2019 roku uczniowie klasy III gimnazjum wystawili na scenie teatralną adaptację jednej z najsłynniejszych bajek braci Grimm. Było to wydarzenie nietypowe, gdyż zaproszeni uczniowie w raz z nauczycielami mieli okazję obejrzeć przedstawienie w języku niemieckim. Ze względu na popularność tej bajki, nawet osoby, które nie znają języka niemieckiego, nie pogubiły się w fabule.
Przedstawienie miało na celu popularyzację języka niemieckiego wśród najmłodszych. Uczniowie klasy III gimnazjum mieli okazję nie tylko nauczyć się nowych zwrotów i wyrażeń, ale również wykazać się swoimi umiejętnościami aktorskimi. Przedstawienie było przygotowane przez panią Justynę Mikołajczyk- wychowawczynię klasy III gimnazjum.
Wycieczka - MAGICZNE OGRODY
- 3
21 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Łazach wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do bajkowej krainy ,,Magiczne Ogrody” w Trzciankach w pobliżu Janowca. Przekraczając bramę tego miejsca znaleźliśmy się w niezwykłym świecie zamieszkałym przez tajemnicze istoty takie jak smoki, olbrzymie gąsienice, skrzaty, wróżki, magiczne ptaki, psotliwe Mordole i dzielne krasnoludy. Do krain pełnych baśni i fantastyki, dotarliśmy, wędrując wśród szumiących wodospadów i strumieni oraz tysięcy pachnących kwiatów.
Pomimo deszczowej pogody czekało na nas mnóstwo atrakcji min. przejazd kolejką przez Kwiatową Dolinę, zwiedzanie ogrodu Krasnoludów i „strasznego” Mroczyska, zabawa w Zamku Wróżek, pływanie na tratwach, zawody w przeciąganiu liny i wiele innych.
W parku nieopodal znajdowały się restauracja, w której wspólnie zjedliśmy ciepły posiłek oraz sklep gdzie dzieci mogły zakupić oryginalne pamiątki.
Zmęczeni ale bardzo zadowoleni, po dniu pełnym wrażeń, ruszyliśmy w drogę powrotną. Pobyt w baśniowych ogrodach to wspaniała przygoda oraz okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Wycieczka do Warszawy
Uczniowie klasy VIII oraz III gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.
Pierwszego dnia pobytu w stolicy zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Centrum Nauki „Kopernik”.
W drugim dniu podziwialiśmy zabytki usytuowane na Trakcie Królewskim (pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza) oraz na Starym Mieście (Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Archikatedra Św. Jana, Plac Kanonie, Gnojna Góra, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, Barbakan, dom urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie, Rynek Nowego Miasta, pomnik Powstania Warszawskiego, pomnik Małego Powstańca). Spacerowaliśmy w Łazienkach Królewskich, podziwiając piękno Pałacu na Wodzie i odpoczywając w pobliżu pomnika Fryderyka Chopina. Na koniec wizyty w Warszawie oddaliśmy się piłkarskim emocjom na Stadionie Narodowym.
Czas spędzony w Warszawie był niezwykle cenny. Uczestnicy wycieczki poznali najpiękniejsze i najważniejsze miejsca stolicy Polski. Mieli okazję spędzić ze sobą miłe chwile na rozmowie, wspólnej zabawie, rozrywce. Ten wyjazd będzie często wspominany.
1
Podziękowanie
PODZIĘKOWANIE
DLA
Państwa Grażyny i Andrzeja Wójtowicz
Właścicieli Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego
GRAN – PIK
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łazach im. Straży Graniczej,
Nauczyciele
oraz uczniowie pragną wyrazićgorące podziękowania za bezinteresowną pomoc
i życzliwość, które w szczególny sposób przyczyniły się do realizacji naszych planów i zamierzeń organizacyjnych.
Jednocześnie życzymy samych pogodnych i radosnych dni.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
w Łazach
Stanisław Kojder
Łazy, dnia 08.03.2019 r.
Jasełka
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. W naszej szkole tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia 2018r. odbyły się jasełka z wątkiem patriotycznym.
Uczniowie pod kierunkiem p. K.Wasieczko i p. B. Kołcz z wielkim przejęciem odgrywali swoje role i starali się przekonać licznie zgromadzoną widownię co jest istotą Bożego Narodzenia. Przedstawienie wzbogaciły piękne kolędy i pastorałki śpiewane przez zespół wokalny pod kierunkiem p. A.Glazar-Mazurek.
Pokaz historyczny
3 grudnia 2018 r. grupa artystyczna Rekonstrukto przedstawiła w naszej szkole,pokaz historyczny Ku niepodległej.
Wysłuchaliśmy barwnej opowieści o drogach Polaków do wolności. Mieliśmy okazję przyjrzeć się strojom, które nosili kosynierzy, szwoleżerowie i legioniści oraz poznać, na podstawie replik,jaką bronią się posługiwali.
Archiwum Aktualności